Buldog Francuski


Wygląd

Pies o małej, krępej i muskularnej sylwetce. Ma szeroką, kwadratową głowę o dużych, stojących uszach. Według wzorca tej rasy ogon jest „naturalnie krótki, idealnie-wystarczająco długi, by zasłonić odbyt, nisko osadzony, raczej prosty, gruby u nasady i zwężający się stopniowo ku końcowi. Dopuszczalny jest ogon skręcony, zawinięty, załamany lub dłuższy, lecz niesięgający poniżej stawu skokowego. Ogon, nawet w ruchu, nie przekracza linii poziomej grzbietu.  Małe, ale krępe i muskularne. Masa ich ciała powinna się mieścić między 8 a 14 kg. Wysokość w kłębie to ok. 30 cm. Sylwetka buldożków wpisuje się w prostokąt, z lekko uniesionym zadem.

Umaszczenie i sierść

Umaszczenie buldogów dopuszczalne jest we wszystkich odcieniach, od beżowego i jasnobrązowego po czerwony i czarny. Możliwe są całkiem płowe i gładkie maści oraz pręgowane, ze znaczeniami, łaciate. Ostatnio dużą popularnością cieszy się buldog francuski niebieski (blue) z posrebrzanym efektem.

Zachowanie i charakter

Buldog francuski jest to pies łagodny i towarzyski. Jest inteligentny, aktywny i skory do zabaw. Nazwa buldog jest jedynie konsekwencją pochodzenia rasy od buldoga angielskiego, który początkowo był rosłym i dobrze zbudowanym psem, używanym do walk. Jest skłonny do alergii pokarmowych. Przywiązuje się silnie do właściciela, akceptuje łatwo inne zwierzęta w swoim otoczeniu.

Zdrowie

Buldog francuski należy do ras brachycefalicznych (psy mające krótką kufę i spłaszczony pysk), które obciążone są dużym ryzykiem wielu chorób związanych ze specyficzną budową ich ciała. Najczęstsze schorzenia, na które cierpią, to:

      •     problemy oddechowe z powodu wąskich nozdrzy, źle wykształconej tchawicy, przerostu podniebienia miękkiego (jedyny ratunek to operacja),
      •     ból z powodu nieprawidłowo rozwiniętych kręgów w kręgosłupie,
      •     alergie,
      •     problemy dermatologiczne (nawracające infekcje, trudne do wyleczenia zapalenia skóry),
      •     kłopoty z oczami (częste wypływy z oczu, które są spowodowane zbyt płytkimi oczodołami; gałki oczne są osadzone na tyle płytko, że przy uderzeniu mogą wypaść),
      •     wady układu krążenia i problemy z sercem,
      •     wady zgryzu.
      •    Dysplazja stawu biodrowego
Częstość występowania predyspozycji do tych wad wzrasta wraz z wiekiem buldogów.

Pielęgnacja – jak dbać o buldoga francuskiego

Jako psy krótkowłose nie potrzebują intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne kąpiele w szamponach dla psów krótkowłosych oraz przeczesanie pupila od czasu do czasu to tak naprawdę koniec zabiegów na sierść. Podczas linienia sesje czesania można prowadzić częściej, wtedy przyda się przyrząd typu furminator i zwykła rękawica lub szczotka gumowa, która sprawnie zbierze martwy włos. Buldożki francuskie muszą mieć regularnie czyszczone małżowiny uszne, gdyż przez ich rozmiary szybko osadza się na nich brud i kurz. Przynajmniej raz w tygodniu należy przemywać przegotowaną wodą lub specjalnym preparatem okolice oczu buldożka. Fałdy na pysku wymagają najbardziej intensywnych zabiegów – najlepiej codziennie lub co dwa dni je czyścić i przemywać, dokładnie odsuwając każdy zakamarek. Buldogi ze względu na skróconą kufę już w młodym wieku mogą mieć problem z osadzaniem się kamienia nazębnego.Do wyprowadzania buldogów francuskich bardziej polecane są szerokie obroże. Szczególnie w wieku szczenięcym, podczas wzrostu i rozwoju kośćca nie zaleca się używania szelek (często źle dopasowane, na ciasne, za grube), gdyż może to doprowadzić do wychylania się łokci na zewnątrz, uszkadzając już w młodym wieku stawy.



Maltańczyk
York